Tennisstege 2020

Nedan är aktuell ställning i Karlstads TK tennisstege. Uppdaterad: 2020-07-09

Deltagare/placering:

  1. Andreas Lindgren (3 vinst, 3 spelad, senast match: 6/7)
  2. Per Jörnmyr (1 spelad, senast match: 9/6)
  3. Jan Henriksson (2 vinst, 4 spelad, senaste match 9/7 +1)
  4. Erik Nordström (1 spelad, senaste match 29/6)
  5. Mats Johnson (1 vinst, 2 spelad, senaste match 9/7)
  6. Jesper Johansson (1 vinst, 2 spelad, senaste match 1/7)
  7. Andreas Ståhl (1 vinst, 1 spelad, senaste match 25/6 +2)
  8. Ragnar Henningsson
  9. Lukas Bergqvist (3 vinst, 4 spelad, senaste match: 8/7 +3)
  10. Fredrik Adolfsson (2 vinst, 3 spelad, senaste match 9/7 +1)
  11. Eskil Haak Byström (3 spelad, senaste match 9/7)
  12. Joakim Stenkvist
  13. Bella Bäcker (2 spelad, senaste match 7/7)
  14. Ebba Nordenfelt (2 vinst, 3 spelad, senaste match 6/7, +3)
  15. Noel Henningsson (1 vinst, 2 spelad, senaste match 24/6)
  16. Benjamin Du (1 vinst, 1 spelad, senaste match 23/6 +1)
  17. Emma Örtlund (2 spelad, senaste match 29/6)
  18. Sigge Polleryd (1 vinst, 3 spelad, senast match: 24/6)
  19. Per Polleryd (2 vinst, 4 spelad, senast match: 24/6)
  20. Jonas Wahrolin (3 vinst, 3 spelad, senast match: 9/7 +2)
  21. Bosse Dalmo (2 spelad, senaste match: 7/7)
  22. Johan Härdne (1 vinst, 2 spelad, senaste match 24/6)
  23. Jan Elofsson (3 vinst, 5 spelad, senast match: 26/6)
  24. Harri Skyttborn (1 vinst, 4 spelad, senaste match: 9/7)
  25. Elin Bertilsson (2 spelad, senaste match: 26/6)
  26. Pavle Cosic
  27. Ingvar Bjerge
  28. Olle Carlsson (1 vinst, 1 spelad, senaste match 25/6 +1)
  29. Sverker Lindberg
  30. Arthur Friberg (1 spelad, senaste match 25/6)
  31. Tilda Olsson (1 vinst, 1 spelad, senaste match 26/6)
  32. Isak Johansson
  33. Andrea Asplund (1 spelad, senaste match 26/6)
  34. Melker Hedberg

Deltagare är tränande medlem i Karlstads TK och spel pågår mellan 1/6 – 30/8. Nedan listas alla spelresultat under sommaren.

Matchhistorik

Juni

  • 10/6: Andreas Lindgren – Per Jörnmyr, 9-2
  • 10/6 Per Polleryd – Sigge Polleryd, 5-5
  • 11/6 Jonas Wahrolin – Jan Elofsson, 7-5
  • 11/6 Axel Wahrolin – Lukas Bergquist 5-4
  • 16/6 Fredrik Adolfsson – Bella Bäcker 11-3
  • 16/6 Ebba Nordenfeldt – Noel Henningsson 7-4
  • 18/6 Per Polleryd – Sigge Polleryd, 5-7
  • 21/6 Lukas Bergquist – Bella Bäcker 6-6 (avgjort i tiebreak 9-7)
  • 23/6 Benjamin Du – Emma Örtlund 6-4
  • 23/6 Johan Härdne – Jan Elofsson 8-4
  • 24/6 Per Polleryd – Bosse Dalmo 10-1
  • 24/6 Elin Bertilsson – Jan Elofsson 2-7
  • 24/6 Jan Elofsson – Harri Skyttborn 8-3
  • 24/6 Johan Härdne – Per Polleryd 7-9
  • 24/6 Noel Henningsson – Sigge Polleryd 7-4
  • 24/6 Andreas Lindgren – Jan Henriksson 12-1
  • 25/6 Andreas Ståhl – Eskil Haak Byström 8-3
  • 25/6 Olle Carlsson – Arthur Friberg 10-1
  • 26/6 Harri Skyttborn – Jan Elofsson 4-7
  • 26/6 Harri Skyttborn – Elin Bertilsson 7-6
  • 26/6 Tilda Olsson – Andrea Asplund 6-4
  • 29/6 Emma Örtlund – Ebba Nordenfelt 3-6
  • 29/6 Mats Johnson – Jesper Johansson 7-4
  • 29/6 Jan Henriksson -Erik Nordström 9-5
  • 30/6: Nedflytt ett steg pga inaktiv under perioden:
    Ragnar, Joakim, Pavle, Ingvar, Sverker, Isak och Melker

Juli

  • 1/7: Jesper Johansson – Fredrik Adolfsson 8-7
  • 6/7 Lukas Bergqvist – Ebba Nordenfelt 7-1
  • 6/7 Andreas lindgren – Jan Henriksson 12-1
  • 7/7 Bella Bäcker – Ebba Nordenfelt 10-2
  • 7/7 Bosse Dalmo – Jonas Wahrolin 5-10
  • 8/7 Eskil Haak Byström – Lukas Bergqvist 5-7
  • 9/7 Jan Henriksson -Mats Jonsson 9-4
  • 9/7 Jonas Wahrolin – Harri Skyttborn 13-2
  • 9/9 Fredrik Adolfsson – Eskil Haak Byström 12-5

Poolspel (yngre spelare)

  • Freja – Rosha 6-7
  • 24/6 Freja – Rosha 9-2
  • 29/6 Freja – Kalimat 9-3